Napájení radiostanice R-107 z vnějšího zdroje

Karel Juliš, OK1UHU, ok1uhu@qsl.net

Jedním ze zásadních zvýšení užitné hodnoty radiostanice R-107 je zajištění jejího napájení z vnějšího zdroje. V řadě případů je to i jediná možnost zprovoznění, vzhledem k obtížnosti získání původních akumulátorů. Radiostanice R-107 se vyskytují nejčastěji ve dvou základních provedeních, lidově nazývaných "analogová" a "digitální". Velmi zřídka se vyskytuje ještě třetí provedení. Popsaný napájecí zdroj je úspěšně provozován s oběma základními provedeními. Zdroj, ze kterého budeme stanici s popsaným stabilizátorem napájet, musí být schopen dodat proud až 1,5A při napětí přibližně 8 až 24V. Přívod ke stabilizátoru doporučuji jistit tavnou pojistkou 2,5 až 5 A.

Zapojení napájecího konektoru je uvedeno na tomto obrázku. Naštěstí je u radiostanice volena koncepce s uzemněným mínusem, takže nám stanice bude pasovat do většiny běžných dvanáctivoltových rozvodů, včetně vozidlových, což také může být provozně docela zajímavé.

Napájecí stabilizátor je řešen jako dvoustupňový sériový stabilizátor s výstupními napětími 5,0V a 2,4V. Stanice sice původně pracovala se 4,8V, ale mírné zvýšení napájecího napětí se na chování stanice vůbec neprojeví, díky použití spínaného měniče ve stanici. První stabilizátor doporučuji řádně chladit, zvláště při použití vyššího napájecího napětí stabilizátoru (24V) a provozování "digitální" stanice v režimu zobrazení kmitočtu se na tomto stabilizátoru mění v teplo přes 20W! Nechlazený stabilizátor tak nemá vůbec šanci, doporučuji chladicí profil alespoň 10x10cm. Druhý stabilizátor (LM317) tak velké chlazení nepotřebuje, odběr větve 2,4V je výrazně menší, zvlášť u "digitálního" modelu. Nicméně stabilizátor s výhodou můžeme, přes izolační podložku, přišroubovat ke stejnému chladiči, nic tím nezkazíme, ba naopak.

Při konstrukci nezapomeňte na blokovací kondenzátory 100nF. Použijte kvalitní keramické typy, bez nich je zdroj schopen kmitat a mohlo by dojít i ke zničení radiostanice. Odpory v děliči druhého stabilizátoru nemusí být přesně 100 ohmů, musí být ale oba stejné hodnoty. Vyhoví v podstatě jakákoli hodnota v rozsahu 100 ohm až 1 kohm.

Celý zdroj vestavte nejlépe do plechové krabičky a opatřete stíněnými napájecími kabely. Není to zbytečnost, vzhledem k tomu, že zvláště při nepřesně vyladěné anténě při vysílání tečou po skříni stanice a přípojných kabelech vysokofrekvenční proudy, které mohou ovlivnit chování stabilizátoru. Dostatek vhodného konstrukčního materiálu (plechové krabičky, hliníkové chladicí prvky, stíněné napájecí kabely, konektory atd.) lze sehnat třeba tady.

"Analogové" provedení "Digitální" provedení "Zvláštní" provedení